Top 5 najdroższych zdjęć świata

Zdjęcia zwykle kojarzą się nam z przyjemnymi wakacyjnymi chwilami, urlopem, może ciekawym wyjazdem, okresami świątecznymi czy innymi ważnymi uroczystościami rodzinnymi lub firmowymi. Jednak nie można zapomnieć, że dla wielu fotografia to sztuka, pozwalająca wyrazić wiele emocji, idei lub myśli.
Niektóre dzieła fotograficzne zyskują sobie taki rozgłos i popularność, że są warte miliony. I to dosłownie.

Najdroższe zdjęcia na świecie

Jakie zdjęcia są najdroższymi zdjęciami na świecie? Za co niektórzy potrafili wydać fortunę? Co takiego jest w tych zdjęciach?
Oto 5 najdroższych zdjęć na świecie.

Gilbert & George „To Her Majesty”, 3,7 miliona dolarów amerykańskich
Nie jest to co prawda jedno zdjęcie, a zbiór 37 fotografii ułożonych w literę “H”. Kolejność odbitek nie jest w żadnym razie przypadkowa – każde zdjęcie zostało opatrzone przez autorów stosownym numerem. Każda odbitka stanowiąca część dzieła wykonana została w technice żelatynowo-srebrowej.

Cindy Sherman „Untitled #96”, około 3,9 miliona dolarów amerykańskich
Zdjęcie z 1981 roku, stanowiące część serii “Untitled Film Stills”. Artystka w niej wciela się w stereotypowe role odpowiadające filmowym rolom i w filmowych kadrach.
To konkretne zdjęcie obecnie znajduje się w Museum of Modern Art, jako 90.1982.x1-x3.

Richard Prince „Spiritual America”, ponad 3,9 miliona dolarów amerykańskich
Fotografia niezwykle kontrowersyjna. Prince nie tylko bowiem wykonał zdjęcie fotografii autorstwa Garry’ego Grossa. Wykonał zdjęcie zdjęciu nagiej, 10-letniej Brooke Shields w mocnym makijażu. Dodatkowo oprawił je w kiczowatą ramkę.

Andreas Gursky „Rhein II”, ponad 4,3 miliona dolarów amerykańskich
Zdjęcie z 1999, przedstawiające monotonny krajobraz rzeki Ren. Co ciekawe, aby uzyskać tak minimalistyczny krajobraz przedstawiający jedynie rzekę, pasy zieleni, chodnik i niebo, artysta musiał uciec się do postprodukcji. Usunął wszystkie “niepokojące” elementy zdjęcia jak wyprowadzacze psów, czy budynek fabryki.

Peter Lik „Phantom”, 6,5 miliona dolarów amerykańskich
Fotografia przedstawiająca przesmyk światła w Kanionie Antylopy w stanie Arizona. Odbitka jest czarno biała, jednak bardzo bogata w szczegóły z mocnym walorem – od głębokiej czerni po śnieżnobiałą biel.