Co musisz wiedzieć o nadruku na kopertach

Wydawać by się mogło, że nadruk na kopertach to nic trudnego, tymczasem okazuje się, że jest to skomplikowany proces, do którego niezbędne są specjalistyczne drukarki lub maszyny ze specjalnymi podajnikami. Istnieje kilka metod nadruku na kopertach.

Przygotowanie projektu

Jeśli prowadzimy firmę, posiadanie kopert z logo sprawia, że jesteśmy lepiej postrzegani. Być może wydaje się, że koperta z logo to drobiazg, ale właśnie takie szczegóły świadczą o profesjonalizmie. Warto zatem dobrze przygotować projekt, zanim jeszcze złożymy zamówienie w drukarni. Kluczowe są takie elementy jak:

  • elementy, które zawiera projekt powinny być zapisane w CMYK-u lub Pantone. Wszystko zależy od rodzaju druku. CMYK jest odpowiedni zarówno dla druku cyfrowego, jak i offsetowego, natomiast Pantone jest przeznaczony do druku offsetowego;
  • optymalna rozdzielczość powinna mieć min 300 dpi;
  • fonty, które zawiera projekt muszą być zamienione na krzywe;
  • należy określić format koperty Poznań;
  • plik, który jest wysyłany elektronicznie powinien być w formacie PDF;
  • nadruk może, ale nie musi zawierać marginesów.

W jakich technologiach odbywa się nadruk na kopertach?

Technologia nadruku ma ogromne znaczenie, ponieważ od niej zależy trwałość. W drukarniach najczęściej stosuje się druk cyfrowy lub offsetowy. Druk cyfrowy jest przede wszystkim tani i świetnie sprawdza się w przypadku kopert z okienkiem, których nie da się drukować laserowo. Druk offsetowy to najbardziej popularna przemysłowa technika druku płaskiego, ale jest bardziej skomplikowana, ponieważ trzeba wykonać specjalną matrycę, z której obraz jest przenoszony na koperty. Niewątpliwą zaletą druku offsetowego jest to, że pozwala na używanie tzw. kolorów specjalnych, takich jak złoty i srebrny. Warto jednak wiedzieć o tym, że jest to technologia, która najbardziej opłaca się w przypadku zamówienia większej ilości kopert z nadrukiem poznań.

Rodzaj i gramatura papieru

Samo drukowanie na kopertach i wybór odpowiedniej technologii to jedno, ale ogromne znacznie ma także rodzaj i gramatura papieru. Standardowa gramatura wynosi 80/90 g, natomiast jeśli koperta ma być grubsza i sztywniejsza, najlepiej wybrać taką o gramaturze 120 g. Grubsza koperta gwarantuje lepszy efekt nadruku. Co jeszcze należy mieć na uwadze? Nie każda koperta nadaje się do zadrukowania. Takim przykładem są koperty z lakierowanego papieru. Jeśli komuś bardzo zależy, to najlepszym rozwiązaniem będzie druk offsetowy na arkuszu, który później zostanie polakierowany, a efekt będzie satysfakcjonujący.

 

Artykuł powstał przy współpracy ze stroną koperty z nadrukiem Poznań