Fotografia koncertowa: Energia i emocje na scenie

Fotografia koncertowa: Uchwycenie emocji i energii na scenie

Koncerty są nie tylko świetnym sposobem na relaks, ale także stanowią ciekawe pole do fotografowania. Koncertowe zdjęcia to nie tylko portrety muzyków, ale przede wszystkim uchwycone emocje i energia, która płynie z sceny. W artykule poniżej zerkniemy na aspekty fotografowania koncertów.

Sprzęt potrzebny do wykonania dobrych zdjęć koncertowych

W pierwszej kolejności istotne jest odpowiednie przygotowanie sprzętu. Potrzebujemy odpowiedniego aparatu z wymiennymi obiektywami, wysokiej klasy lampy błyskowej, statywu oraz prawidłowy wybór obiektywów, przypsowej ekspozycji, a także dobrej ostrości. Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem fotografowania poszukać informacji o miejscu, w którym zbliżysz się do sceny – czynnikiem, który pomaga w wyborze obiektywu są również warunki oświetleniowe na koncercie.

Ujęcia pełne emocji

Podczas fotografowania koncertów warto skupić się na tym, co dzieje się na scenie. W dobrych zdjęciach koncertowych znajdują się emocje – artystów oraz publiczności. Zdjęcia, które uchwytą nastrój i emocje pomogą Ci przenieść odbiorcę w sam środek wydarzenia. Przydatne będą ujęcia artystów, którzy całują mikrofon, przeprowadzają spontaniczne ruchy, rzucają dalekie spojrzenia w tłum oraz publiczność na koncertach, która tańczy i śpiewa.

Wykorzystanie światła dla uzyskania interesującego efektu

Koncerty często charakteryzują się dynamicznym, zmieniającym się oświetleniem, dlatego pomimo prawidłowej ekspozycji i odpowiednio dobratej lampy błyskowej, trudno uzyskać zamierzone efekty w przysłonie. Krokiem w takim wypadku może być wykorzystanie efektu długiej ekspozycji również bez użycia lampy błyskowej. W tego typu ujęciach np. artysta staje się jedynym punktem skupienia na tle zupełnego chaosu na scenie.

Sekret fotografowania koncertowego: spontaniczność

Koncerty to nie tylko muzyka, ale też nieprzewidywalne i spontaniczne zdarzenia. Fotografując koncerty warto być nieco spontanicznym i mniej planować każde zdjęcie, a więcej się „bawić” aparatem, uciekać się do eksperymentów oraz próbować różnych ustawień, co pozwoli uzyskać efekty do tego czasu niewidziane.

Postprocessing

Na końcu fotografia koncertowa to nie tylko moment robienia zdjęć, ale też etap edycji. Po zakończonych próbach warto zająć się post-processings zdjęć, które poprawią ich ostrość, kolorystykę oraz kontrasty. Na rynku znajdziesz wiele narzędzi, które pomogują w nastrajaniu zdjęć, takich jak edytory Lightroom czy Photoshop. Pamiętaj jednak, żeby nie przegiąć z ilością efektów, które wprowadzasz na zdjęcia – uczciwe ujęcia najlepiej się prezentują bez niepotrzebnych modyfikacji.

Fotografia koncertowa to nie tylko uchwycenie artystów na scenie, ale przede wszystkim uchwycone emocje i energia, która płynie z podziwiającego koncert tłumu. Koncertowe zdjęcia to idealny dokument dla każdej osoby chcącej przenieść się w czasie i zobaczyć na własne oczy, co działo się na danym koncercie. Jaki koncert fotografował(a)byś Ty?

Artykuł powstał we współpracy z mojewielkiewesele.pl