Jak zrobić dobre zdjęcia ślubne w kościele?

Ślub to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego człowieka. To, co pomaga w uchwyceniu tych wyjątkowych chwil, to właśnie zdjęcia. Profesjonalnie wykonana fotografia ślubna na lata pozostaje w albumach i jest świetną pamiątką również dla przyszłych pokoleń. To właśnie dlatego warto wybrać osobę, która profesjonalnie wykona zdjęcia w tym ważnym dniu.

Fotograf w kościele

Każdy, kto chce zlecić wykonanie profesjonalnych zdjęć, szuka idealnego fotografa (sprawdź ofertę www.kozinski-foto.pl). To nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. O ile zdjęcia w plenerze czy w studiu fotograficznym są dużo łatwiejsze do wykonania, o tyle wykonanie profesjonalnych fotografii w ciemnych pomieszczeniach wymaga nie tylko umiejętności, ale także odpowiedniego sprzętu. Profesjonalny fotograf przyjedzie z dobrym aparatem wyposażonym w lampę błyskową o odpowiednich parametrach. To ważne, ponieważ większość kościołów nie dysponuje dobrym oświetleniem. Szczególnie dotyczy to zabytkowych, średniowiecznych i barokowych kościołów.

Goście w kościele

Trzeba też pamiętać o tym, że fotograf ślubny to nie wszystko. Dużo także zależy od samego scenariusza i zachowania gości. Jeśli decydujemy się na ślub w bardzo dużym kościele, a gości mamy stosunkowo mało, trzeba zadbać o to, by w miarę możliwości skumulować ich w rzędach ławek jedna za drugą. O to mogą zadbać świadkowie, których zadaniem jest dbanie o różne szczegóły. Dzięki temu prostemu zabiegowi, uzyskamy świetny efekt pełnego kościoła. Pamiętajmy także o tym, żeby nigdzie się nie spieszyć. Ładna fotografia ślubna zależy również od samej pary młodej. Jeśli poruszamy się powoli mamy szansę na większą ilość ujęć. A prawda jest taka, że nawet mając najlepszego fotografa trzeba wziąć pod uwagę to, że nie wszystkie zdjęcia wyjdą idealnie. Wiele z nich trzeba odrzucić, by wybrać te najlepsze.

Ułatw pracę fotografowi

Fotografa ślubna ma to do siebie, że sama się nie zrobi, a fotograf nie ma możliwości ciągłego podchodzenia do pary młodej i instruowania jej o tym, jak ma się ustawić. Dobre ujęcia zależą w dużej mierze od samokontroli osób fotografowanych. Jeśli para młoda sama zadba o to, by stać blisko siebie, trzymać się za ręce, ładnie się uśmiechać i nie garbić, to z pewnością ma większe szanse na śliczną pamiątkę na lata.
Ustawienie krzeseł również ma ogromne znaczenie. Nie w każdym kościele przestrzeń pozwoli na to, by dowolnie je ustawić, ale w wielu przypadkach można dostosować takie ustawienie do potrzeb ładnej fotografii. Chodzi o to, by fotograf miał możliwość wykonanie zdjęć z różnych miejsc, z przodu, z tyłu, pod kątem i z profilu. Potrzebuje trochę przestrzeni, by mógł się przemieszczać.
Z doświadczenia możemy także podpowiedzieć, że wcześniejsze spotkanie z fotografem i omówienie z nim szczegółów ceremonii ułatwi mu pracę. Poza oczywistym dla wielu z nich przebiegiem mszy świętej, trzeba pamiętać o tym, że do dogadania jest sposób wejścia do kościoła, to, czy dokumenty podpisuje się w trakcie ceremonii, czy przed. Równie ważne jest to, by wiedział, jak para młoda będzie wychodzić z kościoła i gdzie będą składane życzenia. Czasami państwo młodzi życzą sobie zdjęcia przed kościołem ze wszystkimi uczestnikami mszy, a czasami nie i wolą grupową fotografię wykonać już na sali weselnej. Prawda jest taka, że profesjonaliści zadbają o wypytanie o szczegóły sami, ale często się zdarza, że pary wprowadzają dodatkowe elementy, które mogą zaskoczyć każdego fotografa. Dobrze by było, gdyby o wszystkich niespodziewanych elementach uroczystości poinformować zawczasu.