Trzy najpopularniejsze style taneczne

Taniec w naszej historii odgrywał wiele ról. Był sposobem uwielbiania bóstw, elementem rytuałów magicznych, częścią obrzędów tradycyjnych. Dzięki niemu rozróżnialiśmy kultury, przyjmowaliśmy nowych członków do społeczności, witaliśmy się, żegnaliśmy, rozpoczynaliśmy ważne przyjęcia, czy uroczystości.
Niektóre style tańca nadal są bardzo ważne i odgrywają podobną rolę. Przykładowo polonez nadal otwiera ważną uroczystość jaką jest studniówka lub wesele.
Właśnie – jakie tańce wyróżniamy i jakie dokładnie są w nim tańce dokładnie? Czym się charakteryzują?

Klasyczne

Tańce klasyczne, inaczej standardowe to nic innego jak taniec towarzyski. Wyróżniamy w nim walc angielski i wiedeński, tango, foxtrot, czy quickstep.
Wszystkie te style tańca klasycznego są bardzo mocno standaryzowane, określone, mają swoje odgórne reguły, którym powinniśmy się podporządkować. Te restrykcje dotyczą nawet ubioru tancerzy.
Kobieta powinna być w długiej, aczkolwiek zwiewnej i nie ograniczającej ruchów sukience. Musi też mieć na sobie eleganckie szpilki do tańca. Mężczyzna zaś najczęściej występuje we fraku i lakierkach.
Co do charakteru samego tańca, jest on różny. Walc ma być bowiem obrazem miłości, a tango walki. Mimo tego, nie powinno w żadnym z tańców klasycznych być niepotrzebnych, nieprzewidzianych ruchów.

Latynoamerykański

Tańce latynoamerykańskie, czyli pochodzące z południowej Ameryki i Hiszpanii są kojarzone na całym świecie. Szybkie, dynamiczne i zmysłowe ruchy samby, rumby, czy cha-chy, po prostu nie da się pomylić z niczym innym.
Zwłaszcza, że stroje współgrają z tą charakterystyką. Seksowe, widowiskowe i sporo odsłaniające stroje pań, pełne kolorów od razu zdradzają w jakim stylu będzie tańczyć para. Choć nie można powiedzieć, że panowie występują we frakach, gdyż ich stroje zazwyczaj są dopasowane do ubioru partnerki. To dopasowanie prowadzi czasami do tego, że nawet oboje tancerzy nosi buty na obcasie.
Układy taneczne do tych tańców mają swoje określone ruchy, ale nie są one tak przestrzegane jak w tańcach klasycznych. W tańcach latynoamerykańskich chodzi głównie o zabawę, rozrywkę i dużo ruchu.

Nowoczesny

Również bardzo charakterystyczne tańce, które swoje pochodzenie zasługują sprzeciwowi wobec klasycznym, surowym normom w tańcu. Głównie przeciwko baletowi, choć w niektórych choreografiach można dopatrzeć się wielu podobieństw do niego.
Głównie tańczy się w tym stylu hip-hop, breakdance, disco dance, street jazz – sprawdź mariahcarey.com.pl.
Jako że jest to sprzeciw wobec normom i zasadom, większość tancerzy obmyśla własne ruchy i choreografię, nie ma tu zasad, czy ustalonych odgórnie figur. Panuje wolność i dowolność.