Jak dobrać odpowiedni obiektyw do aparatu fotograficznego?

Dobór odpowiedniego obiektywu do aparatu, jaki posiadamy, bywa kłopotliwy. Od tej decyzji zależy jakość zdjęć i plastyka obrazu. Po zakupieniu dobrej jakości lustrzanki może się okazać, że jakość robionych zdjęć nas nie zadowala, bo źle wybrany obiektyw psuje cały efekt. Dlatego warto zapoznać się z informacjami, które uchronią nas przed takim błędem.

Parametry obiektywu.

Analizując trzy podstawowe parametry obiektywu, możemy dokonać wyboru, który z nich nadaje się najlepiej do naszego aparatu.
1. Ogniskowa, czyli kątowe pole widzenia, określa zakres przestrzeni, którą aparat jest w stanie sfotografować. W zależności od rodzaju aparatu ten sam obiektyw może dać nam zupełnie inne rezultaty. Przykładowo: inne pole widzenia uzyskamy, używając obiektywu o matrycy APS-C, a inne, gdy użyjemy aparatu z matrycą małoobrazkową.
Po podłączeniu obiektywu, którego ogniskowa wynosi 35 mm, osiągniemy pole widzenia 50 mm, gdy użyjemy aparatu posiadającego matrycę APS-C o mnożniku ogniskowej 1, 5x. Podłączając ten sam obiektyw do aparatu posiadającego matrycę małoobrazkową, ogniskowa pozostanie w wartości wyjściowej, czyli 35 mm.
2. Mocowanie obiektywu do aparatu. Bywa, że obiektywy i aparaty tej samej marki nie pasują do siebie, dlatego ważne jest, by dokładnie sprawdzić sposób mocowania przed kupnem. Największy wybór daje nam obiektyw Sigma, który został wyprodukowany w wielu wersjach, dzięki czemu można dopasować wybrany przez siebie model, do każdej marki aparatu.
3. Jasność obiektywu. Obiektywy jaśniejsze umożliwiają robienie zdjęć, przy bardzo małej ilości światła. Jeśli chcemy używać aparatu w plenerze, wieczorem lub w zacienionych miejscach powinniśmy wybrać obiektyw umożliwiający nam robienie zdjęć w takich miejscach, czyli dosyć jasny. Jednak nie wolno przesadzać i kupować najjaśniejszego obiektywu, gdyż te są dużo cięższe i większe oraz przystosowane do specjalistycznej fotografii, takiej jak zdjęcia portretowe, czy reklamowe. Nieco ciemniejsze obiektywy, będą bardziej poręczne i wygodne, chociaż wykonywanie nimi zdjęć w słabo doświetlonych miejscach nie zapewni nam, aż tak spektakularnego efektu.

Pamiętajmy, aby wybrać obiektyw, który polepszy pracę naszego aparatu – polepszy jego parametry. Jednym z lepszych wyborów, przy kupnie obiektywu, jest wybieranie tych, które przeznaczone są dla wielu modeli aparatów fotograficznych. Tego typu obiektywy proponuje na przykład SIGMA. Obiektyw Sigma możemy znaleźć w wielu identycznych wersjach pasujących do aparatów przeróżnych producentów oraz posiadających różne rozmiary matryc. Tego typu rozwiązania bardzo ułatwiają wybór profesjonalnego, dobrze dobranego sprzętu, który posłuży nam na wiele lat.