Jaka technika?-Socjotechnika

Socjotechniki to coś z czym możemy spotkać się na co dzień wszędzie:

-w mediach wszelkiej maści
-przy jakimkolwiek kontakcie z polityką
-w sprzedaży i marketingu ( szczególnie w reklamach
A nawet w twoim własnym miejscu pracy, związku czy relacji z rodziną. Przecież każdy z nas bardziej lub mniej świadomie posługuje się manipulacją każdego dnia. Analizując swoje oraz najbliższego otoczenia zachowanie możemy naprawdę się zaskoczyć w jakich sytuacjach i w jaki sposób posługujemy lub nasi bliscy posługują się socjotechnikami nawet nie zdając sobie sprawy z własnych działań i tego jak oddziałują na otoczenie oraz jak tak naprawdę bawią się percepcją drugiej osoby.
Nie do końca taki stan rzeczy obrazuje Wikipedia, ponieważ socjotechniki nie są narzędziem aż tak świadomie używanym jak jest to przedstawiane

Definicja z Wikipedii :
,,Inżynieria społeczna, inżynieria socjalna, socjotechnika – w politologii, socjologii i marketingu: zespół technik służących osiągnięciu określonych celów poprzez manipulację społeczeństwem. Innymi słowy jest to celowe, przemyślane przekształcanie społeczeństwa”
Rodzaje socjotechnik
-slogany
-autorytet
-zdanie większości
-stereotypy
-kłamstwa
-zmiana nazwy-nowomowa (ten przykład wymaga szczególnej uwagi i szerszego spojrzenia, ponieważ zdecydowanie zbyt często pojawia się w mediach i aby być świadomym konsumentem przedstawianych w nich treści należy umieć łączyć ze sobą różnego rodzaju fakty i używane podczas przedstawiania rozmaitych zjawisk nazewnictwo)