Jaki wybrać rozmiar winyli?

Niektórzy z nas wieszają płyty winylowe na ścianie, niektórzy dekorują inne miejsca, niektórzy wykorzystują podczas tworzenia współczesnej muzyki cyfrowej, a jeszcze inni po prostu słuchają muzyki analogowej prosto z gramofonu. Płyty winylowe w ostatnim czasie stały się niezwykle popularne i coraz więcej osób decyduje się na zamianę cyfrowych nośników na te analogowe. Warto jednak wiedzieć, że płyty analogowe są różne i często bardzo różnią się od siebie. Zastanawiasz się jaka jest główna różnica pomiędzy współczesnymi płytami? Chcesz się dowiedzieć więcej na ich temat? Jesteś we właściwym miejscu. Przeczytaj ten tekst i dowiedz się co warto wiedzieć na temat współczesnych i tych dawnych płyt winylowych.

Rodzaje płyt winylowych – na czym polega różnica?

  1. Płyta winylowa longplay inaczej zwana również płytą długogrającą to płyta, która czasowo dostarczy nam najwięcej radości. Na płycie longplay zapisana jest największa ilość danych. Płyta longplay obejmuje nie tylko jedną piosenkę, ale zazwyczaj artysta na takiej płycie umieszcza cały album. Taka płyta ma zazwyczaj średnicę około 30 centymetrów, co odpowiada średnicy 12 cali.

  2. Płyta winylowa extend play jest nieco krótszą wersją longplaya, na której umieszczonych jest kilka kawałków z jednego albumu. Płyta dostępna jest w trzech rozmiarach – 12, 10 lub siedem cali. Warto mieć na uwadze, że nie każdy gramofon jest w stanie odtworzyć płyty w różnych rozmiarach.

  3. Płyta winylowa single to najkrótsze z płyt, które obejmują zazwyczaj jeden hit. Płyty typu single zazwyczaj nagrywane są na siedmiu calach i tak było od zawsze. Współcześnie jednak coraz częściej można spotkać takie płyty nagrane na 12 calach.

Gdzie szukać płyt winylowych i ile one kosztują?

Płyty winylowe stały się w ostatnim czasie niezwykle popularne. Można kupić je w zasadzie wszędzie, jednak największy wybór zawsze mamy w internecie. Niektóre z nich można kupić już za kilkanaście złotych.