Porozmawiaj z papugą

Mówiące papugi potrafią zaskoczyć swojego właściciela i jego znajomych. Jakie gatunki papug potrafią naśladować ludzką mowę?

Czy ptaki rzeczywiście mówią?

Gadające papugi są inteligentnymi stworzeniami i potrafią dopasować znane zwroty do konkretnej sytuacji. Nie oznacza to, że papuga faktycznie rozmawia, ponieważ nie wymyśla słów, jedynie zapamiętuje te, które usłyszała i je powtarza w podobnej barwie głosu jak jej opiekun. Wyjątkowa umiejętność wynika z budowy krtani dolnej, skąd wydobywają się dźwięki. We wnętrzu znajdują się membrany wibracyjne i podział tchawicy, który tworzy oskrzela. Mięsisty język papugi pozwala na artykułowanie pewnych głosek. Wszystkie papugi w pewien sposób naśladują ludzką mowę, tylko niektóre czynią to bardziej precyzyjnie. Takie gatunki to żako, ary amazonki i kakadu.

Pogadaj z papugą żako

Papuga żako należy do najpopularniejszego gadającego ptaka. Nie tylko powtarza wybrane zwroty, ale i całe zdania. Ponadto potrafi je powiązać z codziennymi sytuacjami, na przykład powiedzieć „do widzenia”, kiedy opuszczasz mieszkanie. Z pewnością może nas zadziwić lub niestety, rozczarować. Nawet jeśli kupimy żako, nigdy nie ma gwarancji, że to stworzenie będzie chciało rozmawiać. Przeważnie dotyczy to starszych osobników.

Amazonki

Papugi amazonki takie jak amazonka żółtogardła, żółtoszyja wykazują się niesamowitymi zdolnościami w zakresie naśladowania ludzkiej mowy. Samce potrafią opowiadać, recytować, gwizdać, choć zdarzają się osobniki, które śpiewają piosenki czy arie operowe. Aby rozwinąć talent wokalny papugi niezbędny jest jednak częsty kontakt z opiekunem.

Kakadu

Kakadu to zdolna gadająca papuga polecana osobom mieszkających w przestronnych domach i mających dużo wolnego czasu. Są dość hałaśliwe i szybko uczą się czysto i płynnie wymawiać słowa, wyrażenia czy dźwięki.

Ary

Ary występują naturalnie na terenach Ameryki Środkowej i Południowej. Potrafią jednak naśladować jedynie pojedyncze słowa i wyrażenia z typowym skrzeczącym akcentem.

Gadające papugi, o ile poświęcisz odpowiednio dużo czasu na tresurę, z pewnością nieraz pozytywnie cię zaskoczą.